Kurulumlar tamamlandıktan sonra TTNET Tek şifreniz ile portal.livesmart.com.tr ye giriş yapabilir ve cihazları sisteme tanıtabilirsiniz. Aynı zamanda Apple- iOS veya Android marketten akıllı telefonlarınıza ve/veya tabletlerinize “Yuvam” uygulamasını indirebilirsiniz. Uygulamaya TTNET Tek Şifre ile giriş yaparak sisteme tanıtmış olduğunuz cihazlarla senaryolar oluşturabilir, bu cihazları yönetebilirsiniz.
Evet. Ancak sistemi kullanabilmek için TTNET Tek Şifre gereklidir.
portal.livesmart.com.tr adresinden yönetim portaline TTNET Tek Şifre ile giriş yapılabilir.
 • www.turktelekomkonforluhayat.com/yuvam adresindeki kurulum sekmesinden portal kullanımı ve cihaz kurulumlarına ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca, 444 0 375 TTNET Çağrı Merkezinden de destek alabilirsiniz.
 • Evet, cihazların kurulumunu akıllı kutunuza yakın olan yerde yapınız. Cihazlarınız arasında, uzak mesafeden dolayı kapsama sorunu oluşursa, kapsama alanını genişletmek için üreticinizin sağladığı elektrikli cihazlardan kullanmanız tavsiye edilir.
  Tüm cihazların kurulum ve eşleşme işlemleri bittikten sonra, cihazları evinizde kullanacağınız uygun alanlara yerleştiriniz.
  Kapsama alanını genişletmek için üreticinizin sağladığı elektrikli cihazları kullanabilirsiniz. Bu cihazlar ile akıllı kutu arasındaki mesafenin mümkün olduğunca kısa olması tavsiye edilir. Açık alanda bu mesafe 30 metre olmakla birlikte, cihazların arasına gelmesi muhtemel duvar, eşya ve benzeri malzemeler sebebiyle bu mesafe kısalabilmektedir.
  Mini uzaktan kumandanızı şarj ettiğinizden emin olunuz.
 • Cihazın güç bağlantısı kontrol ediniz ve cihazın kendi adaptör ile bağlanıp bağlanmadığı kontrol ediniz.
 • Cihaz WAN portundan bağlandığında internet LED’i her zaman için yanmalıdır.
 • Cihazın WAN portundaki ethernet kablosunu kontrol ediniz.
 • Öncelikle portale erişip hesabınızın durumunu kontrol ediniz.
 • Cihazın bağlı olduğu kullanıcı modemine erişiniz.
 • Modemin internet bağlantısı olup olmadığı kontrol ediniz.
 • Internet bağlantısı kontrol edildikten sonra Akıllı kutunun modem den LAN IP’si alıp almadığı kontrol ediniz.
 • Cihaz LAN IP’si almasına rağmen hala yanıt vermiyorsa, sırayla cihazın WAN portundan bağlı ethernet kablosunu çıkarıp tekrar takınız. Sorunun devam etmesi halinde cihazı yeniden başlatınız.
 • Birlikte teslim aldığınız kamera ile akıllı kutunuzun daha önceden birbirleri arasında tanıtılmış olacaktır. Yani akıllı kutunuz açıldıktan sonra kamera ve akıllı kutunuzun eşleşmiş olması gerekmektedir. Aksi durumda kameranızın ön tarafındaki LED bölmesi gözlenir. Eğer LED kırmızı yanıp sönüyorsa kamera ve akıllı kutunuz eşleşmemiş demektir. Kamera ve akıllı kutunuz arasındaki mesafeyi azaltınız. Eşleşme durumunda LED mavi renge dönecektir. Mesafe azaltıldığı halde eğer yeniden eşleşme olmuyorsa kamerayı kapatıp açınız.
  - Cihaz ilk açılışta herhangi bir müdahalede bulunulmamalıdır. Açılma süresi yaklaşık olarak 4-5 dakikadır.
  Bu cihazlar için sorunlar mesafe kaynaklı ve ya pil durumu ile ilgili olabilir. Pil seviyesi için portalden ilgili cihazın pil durumu gözlemlenir. Pil ile beslenen cihazların pilinin bitmesi durumda da kullanıcı kılavuzunda yazan yönergeler doğrultusunda pili değiştirilmelidir. Pil değiştirildikten sonra cihaz çalışmaya başlar. Çalışmaya başladıktan sonra cihazın durumu portalden gözlenir. Cihazınız tepki vermiyorsa eğer cihaz akıllı kutunuzun etki alanını dışında olabilir. Cihaz yeniden konumlandırılmadır.
 • Portale giriş yapınız.
 • Yönetim > Cihazlar sekmesine geliniz.
 • Buradan sensor cihazlarınızın pil durumlarını kontrol edebilirsiniz.
 • Kullanıcı ismi ve şifrenizi TTNET Tek Şifre uygulaması yardımıyla değiştirebilirsiniz. Bu uygulama size gönderilecek mail ile şifrenizi değiştirmenize olanak sağlayacaktır.
  Şifrenizi tekrar almak için “Şifremi unuttum ” kısmına tıklayınız. Sayfa sizi yeni şifrenizi edinmeniz için yönlendirecektir.
  Öncelikle akıllı telefonunuza “Yuvam” uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulama linki ana sayfada yer almaktadır. Uygulamayı kurduktan sonra telefonunuzdan sahip olduğunuz akıllı cihazları yönetebilirsiniz.
  Mevcut internet bağlantısı ve modeminizle tamamen uyumlu çalışmaktadır. Herhangi bir değişikliğe gerek duymamaktadır.
  Mevcut internet bağlantısı ve modeminizle tamamen uyumlu çalışmaktadır. Herhangi bir değişikliğe gerek duymamaktadır.
  Hayır. Portal, size verilen akıllı kutuyla eşleşmiş durumdadır. Bu nedenle size verilen akıllı kutuyu kullanmalısınız.
  Mevcut internet bağlantısı ve modeminizle tamamen uyumlu çalışmaktadır. Herhangi bir değişikliğe gerek duymamaktadır.
  Mevcut internet bağlantısı ve modeminizle tamamen uyumlu çalışmaktadır. Herhangi bir değişikliğe gerek duymamaktadır.
  Evet. Hızlı kurulum dokümanına dikkat ederek cihazınızı kurunuz. Kablosuz olarak modeminize bağlamayınız.
  Akıllı kutudan gelen kablonun modemin LAN portuna takılması gerekmektedir. Doğru portu kullandığınızı kontrol ediniz.
  Tercihinize bağlı olarak kablo çekebilirsiniz. Ethernet kablosunu kameranın ethernet portu ile modeminizin LAN portu arasına takınız. Bu şekilde kablosuz bağlantıdan kaynaklanabilecek muhtemel gürültü ve çevresel faktörleri azaltmış olursunuz.
  Bu hareket kameranın açıldığına işaret eder, beklenen bir durumdur.
  Kameranızın ışığı sürekli kırmızıda kalıyorsa ve maviye dönmüyorsa bu bağlantı problemine işarettir, mesafeyi uygun ayarlamamış olabilirsiniz. Kameranızı uygun mesafeye getirdiğinizde ışık değişmiyorsa kameranızı resetleyip tekrar yapılandırmanız faydalı olabilir.
  Bu beklenen bir durumdur. Kamera akıllı kutu ile eşleştiğinde ışık sabit mavi yanacaktır.
  Kameranın mavi yanması beklenen bir durum olup akıllı kutu ile eşleşme yapıldığı anlamına gelir. Fakat buna rağmen görüntü gelmiyorsa yine de portale girilip kamera kontrol edilmeli ve aynı zamanda mesafenin uygun olup olmadığı da test edilmelidir.
  Sorunları çözmek için kullanılan bir yöntem olarak resetleme işlemi kameranın aktif olması için tek başına yeterli değildir. Bu aşamada WPS unutulmuş olabilir. Kameranın aktif olması için WPS kullanılarak akıllı kutu ile eşleştirme yapılmalıdır.
  Resetlenen kamera artık portalde çevrimdışı olarak görülür. Bu işlem birkaç kez yapılmışsa portaldeki eski ve gereksiz bilgilerin görünmemesi için silinmesi önerilir.
  Bu kameralar portalde kapalı olarak görünür ve resetlemeye bağlı olarak eski kurulumların bilgileridir. Aktif olmayan kameralar silinebilir.
  Önce cihazların uygun mesafelerde olması sağlanır. Sonra WPS ile cihazlar eşleştirilmelidir. WPS ışığı sabitlendikten sonra portalden kameranın görünür olduğu kontrol edilebilir. WPS ışığı uzunca bir süre sabitlenmezse TTNET Çağrı Merkezi aranabilir.
  Kamera, görüntü ve ses trafiği için belli bir bant genişliğine ihtiyaç duyar. Canlı görüntü izleme sırasında yavaşlama hissedilebilir. Fakat genel bir yavaşlamaya neden olması beklenmez.
  En fazla 4 adet kamera kullanabilirsiniz.
  Size verilen kameranın dışında bir kamera kullanmayınız. Size verilen kamera akıllı kutunuzun sistemine dâhil edilebilen kameradır.
  Kameranızı kablolu modeminize bağlamak şartıyla da kullanabilir ve canlı yayın alabilirsiniz. Kablosu (Wireless) yayın kullanmak istemediğiniz ortamlarda kablo kullanabilirsiniz.
  Eğer SH için verilen kameranızı kullanıyorsanız; bunun için kameranızda ses alıcı bulunmaktadır. Yayını sesli izleyebilirsiniz. Yayın sesli gelmiyorsa lütfen portalden ses ayarlarınızı kontrol ediniz. Eğer bu kısımda da sorun yoksa bilgisayarınızın ses ayarlarını kontrol ediniz.
  Canlı yayının sonlanmasından sonra, bir süre daha internet LED’iniz yanmaya devam edecektir. Bu beklenen bir durumdur.
  Önerdiğimiz bağlantı şekli, akıllı kutunuzu direk modeminize fiziksel olarak bağlamanız yönündedir. Access point ve powerline tipi cihazlarınızda akıllı kutunuza fiziksel bağlanma koşulu ile çalıştırabilir.
  Cihazınızı portale ekledikten sonra yönetebilirsiniz. Ayrıca cihazın üzerinde bulunan buton yardımıyla cihazınızı açıp kapayabilir ve ayarını kısıp artırabilirsiniz.
  Cihazınızı ilk kez prize taktığınızda kırmızı yanıp sönmesi beklenen durumdur. Fakat bir müddet sonra sabitlenmesi beklenir. Eğer sabitlenmiyorsa ve cihazınızı üçlü, beşli gibi çoklu prizlerde kullanıyorsanız cihazınızı farklı bir prize takınız. Aynı anda tüm akıllı ev ürünlerinin aynı çoklu prizlerde kullanılması önerilmez.
  Beklenen bir durumdur. Cihazın çalışır hale gelmesiyle birlikte ışık sarı olarak yanacaktır.
  Portalde bulunan Yönetim > Cihazlar kısmında bulunan “cihazı resetleyin” kısmından cihazınızı resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yapmanız önerilmemektedir. Bir sorun ile karşılaştığınızda lütfen bu konu ile ilgili yardım alınız.
  Portalde bulunan Yönetim > Cihazlar kısmında bulunan “cihazı resetleyin” kısmından cihazınızı resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yapmanız önerilmemektedir. Bir sorun ile karşılaştığınızda lütfen bu konu ile ilgili yardım alınız.
  Portalde bulunan Yönetim>Cihazlar kısmında bulunan “cihazı resetleyin” kısmından cihazınızı resetleyebilirsiniz. Resetleme işlemini yapmanız önerilmemektedir. Bir sorun ile karşılaştığınızda lütfen bu konu ile ilgili yardım alınız.
  Herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Çıkardıktan itibaren en geç 120 sn sonra cihazınız portalde çevrimdışı konumuna gelecektir. Cihazınız tekrar güç bağlantısını kurduktan sonra yönetmeye devam edebilirsiniz.
  Elektrik alt yapısının olması gereken standartlarda yapıldığı ortamlarda herhangi bir etkilenme olması beklenmez. Akıllı kutunuz internet olmadığı durumlarda kayıtlı senaryolarınızı çalıştırmaya devam edecektir. Elektrik ile beraber internetiniz tekrar geldiğinde o zamana kadar hafızasında tuttuğu logları tekrar sunucuya aktaracaktır.
  Prize takılan cihazlarınızın görüş alanı çevresel ortamdan bağımsız olarak 30 metredir fakat çevresel ortamları hesaba katarsanız akıllı kutunuza mümkün olan en yakın mesafede kullanınız.
  Reset işlemi başarısız olmuş olabilir. Cihazı akıllı kutunuza yaklaştırınız ve resetleme prosedürünü tekrar uygulayınız. İşlem boyunca portaldeki yönergeleri takip ediniz.
  Şarjı bitmiş olabilir, portale eklenmemiş olabilir veya cihazlarla da eşleştirilmemiş olabilir. Portalden kumandanız için uyguladığınız senaryoları kontrol ediniz.
  Hayır, kumandanız basit bir sisteme sahip olduğundan üzerinde ya da portalde bunu izleyebileceğiniz bir alan bulunmamaktadır. Butonlarına bastığınızda üst kısımda yer alan LED’ler yanıp sönmüyor ise şarj etmelisiniz.
  Kumandanızı sadece akıllı kutu cihazınız değişirse resetlemeniz gerekir.
  Portalden o cihazlar kumanda butonlarına ekli mi değil mi kontrol edilmelidir. Eklenmemiş ise ekleyip deneyiniz.
  Dört adet senaryo tanımlayabilirsiniz (kumanda tuşlarını baz alırsanız eğer) ve sadece yönetilebilen cihazlar( Ayarlı Priz, Akıllı Enerji Prizi veya Açma/Kapama Anahtarı) için kullanabilir.
  Pil seviyesine bakınız %10 seviyesine indiğinde sistem SMS ya da mail atar. Bunun, için portaldeki uyarılar kısmından SMS ve/veya e-mail ile uyarı ayarı yapılmalıdır.
  Aylık 300 adete kadar ücretsiz SMS hizmetinden faydalanabilirsiniz.
  SMS almak istediğiniz cihazınızın Portaldeki, Yönetim > Uyarılar sekmesinden SMS hizmetini aktif edebilirsiniz.
  SMS için portale verdiğiniz numaranızı ve SMS uyarılarınızın durumunu portalden kontrol ediniz.
  İlgili servisin aktif (açık) olduğunu kontrol ediniz. Servis açık ise bildirimler kısmından sensörünüzün tetiklenip tetiklenmediğini kontrol ediniz. Servis açık ve bildirim olduğu halde kayıt yapılamıyor ise yardım almak için çağrı merkezini arayabilirsiniz.
  Son 3 günün işlemlerimi görebilirsiniz. Tüm cihazlarda son 100 adet log görebilirsiniz.
  Sensörleriniz pil durumlarını kontrol ediniz. Pil seviyeleri gereken seviyede ise sensörleriniz uyku modunda demektir. Bu durum cihazlarınız pil ömürlerini korumak için girdiği bir moddur ve cihazlarınızın çalışma prensiplerine etkisi olmayacaktır.
  SMS için portale verdiğiniz numaranızı ve SMS uyarılarınızın durumunu portalden kontrol ediniz.
  Ana üründen bağımsız bir üründür, internetin olduğu herhangi bir yerde bu ürünü kullanabilir.